Koła do rusztowań – najważniejsze informacje.

Część stosowanych rusztowań na rynku jest wyposażona w koła jezdne. Koła do rusztowań dzielimy ze względu na rodzaj i typ rusztowania.

Bardzo pospolitym łatwym w obsłudze jest cały czas szeroko wykorzystywane rusztowanie warszawskie. Wykorzystuje się je głównie na budowach domów z pustaków, przy wykonywaniu elewacji, naprawach ścian sufitów, w halach produkcyjnych itd. Takie rusztowanie warszawskie powinno być wyposażone o wszystkie elementy dodatkowe niezbędne do użytkowania. Rusztowania takie powinny być certyfikowane ze względu na bezpieczeństwo. Dodatkowo możemy zrobić je mobilnymi zakładając do nich koła do jezdne.

Standardem produkowanych rusztowań jest dolna rura ramki która ma średnicę zewnętrzną 33-35 mm. Na tą rurę możemy nałożyć koła jezdne które mają wystającą rurę z otworem 35 mm. Z boku rury koła mamy możliwość dokręcenia śruby M10 tak aby koło podczas jazdy np. po nierównościach nie wypadło na m z rusztowania. Wszystkie koła do rusztowań nie tylko warszawskich powinny mieć średnicę 200 mm, być obrotowe oraz wszystkie posiadać hamulec nożny. Proponowane przez nas koła do rusztowań warszawskich: Koła i zestawy kołowe do rusztowań – Habi – kółka i zestawy kołowe

koła do rusztowań
koła do rusztowań warszawskich

Drugim szeroko stosowanym rodzajem rusztowań które możemy wyróżnić są rusztowania modułowe produkowane z rury 48,3 mm ze ścianką 3,2 mm. Jakie wyróżniamy typy na rynku – głownie są to rusztowania tzw. choinkowe (jodełkowe) lub talerzykowe – rozetowe (layher, plettac, skyer, baumann). Tutaj stosowane są podstawy regulowane np. o wysokości 600 mm do których przykręcone są śrubami M10 koła jezdne z hamulcem.

Koła w rusztowaniach modułowych mogą być:

Stalowo gumowe o mniejszych nośnościach na koło- 200 kg, koła aluminiowe oblane poliuretanem lub czarnym kauczukiem – do np. 1 T na koło lub koła poliamidowe – około 700 kg na koło. Wszystkie te koła posiadają łożyska wałeczkowe przy stalowo gumowych oraz kulkowe w pozostałych.

koła do rusztowań
koła do rusztowań stalowo gumowe
koła do rusztowań aluminium-poliuretan

Kółko meblowe. Jak montować? Jakie mamy typy kółek meblowych ze względu na mocowanie?

Koła meblowe należą do kółek o małej średnicy z przedziału od 25 mm do 50 mm. Niektóre kółko od 30 mm w wzwyż ma hamulec.

Kółko takie ma dwa główne rodzaje bieżnika: guma (kauczuk) lub tworzywo (poliamid, poliuretan, polietylen). Najbardziej przyjazna dla powierzchni drewnianych i panelowych jest koło z gumą. Mamy gwarancję że takie koło nie porysuje i nie będzie się ślizgać.

Kółka meblowe możemy również podzielić na sposób mocowania: na płytkę, na otwór, na wcisk.

Najbardziej typowym mocowaniem jest płytka na 4 otwory:

kółko pod pianino
kółko z mocowaniem na płytkę

Drugim mocowaniem jest kółko na otwór:

kółko
koło z mocowaniem na otwór

Kolejnym kółkiem jest koło z mocowaniem na wcisk:

triton 37 mm
kółko z mocowaniem na wcisk

Montaż:

Kółka na płytkę: Proszę zobaczyć film z montażu kółek na płytkę fi 40 mm: (3) Facebook. Polecamy koła 4 szt. koło kółko hamulec fi 30, 45 kg na 4 koła (habi.com.pl)

Kółka na otwór. Należy zaopatrzyć się w śruby i nakrętki. Najpierw możemy wykręcić koło z widelca, następnie włożyć śrubę z łebkiem i całość przełożyć przez otwór wywiercony w danym profilu np. w desce lub kształtowniku metalowym. Następnie należy dać podkładkę i przykręcić nakrętką. Na koniec montujemy koło.

Kółka na wcisk – wykorzystywane z reguły w małych przekrojach gdzie nie ma możliwości montażu na płytkę. Wykorzystuje się gniazdo które jest włożone do przygotowanego wcześniej otworu. Do gniazda wkładamy trzpień kółka.

Koła i kółka do palet. Jakie wybrać, czym się kierować?

Z palet możemy zrobić wiele pożytecznych mebli takich jak ławy, stoły, siedziska nawet łóżka itd. Często takie meble są ustawiane na tarasach, w ogrodzie a nawet w domu. Są to rzeczy które często mogą być przestawiane z jednej strony na drugą więc dobrze by było aby były mobilne. I tu z pomocą przychodzą nam kółka do palet.

Ważnym parametrem kółek do palet jest ich wysokość całkowita i tutaj proponowałbym aby średnice kółek były z przedziału 75 do 125 mm jeśli chodzi o ławy z palet do siedzenia – ich wysokości całkowite wówczas są w zakresie od 100 do 150 mm. Pod stoliki można zastosować mniejsze kółka np. o średnicy 50 mm gdzie ich wysokość całkowita to 7 cm.

Kolejnym ważnym parametrem kółek do palet jest materiał koła z jakiego zostały zrobione. To decyduje na jaką nawierzchnie nadaje się takie koło. Jeżeli mamy nasze mebelki przesuwać po np. tarasie gdzie podłoga jest wyłożona z kafli to można zastawać gumę, tworzywo lub poliuretan. Natomiast jeśli kółka do palet będą jeździły po np. drewnianej lub panelowej podłodze to stosujmy kółka gumowe.

Wózki z palet na trudne, zniszczone nawierzchnie betonowe lub z kostki brukowej.

Do prostych ładnych, równych nawierzchni można stosować kółka na łożyskach ślizgowych czyli takich bez łożyska – na nasmarowanej tulejce. Kółka do palet tego rodzaju są kołami tańszymi co nie znaczy że są słabej wytrzymałości i nośności. Natomiast jeśli nasze palety będą służyły jako wózki do wożenia towarów i nawierzchnia będzie zniszczona, nierówna to należy zastosować koła o min. średnicy 100 mm na łożyskach minimum wałeczkowych. Piasta takich kółek powinna być z metalu, gdyż uderzenie np. w krawężnik nie zniszczy koła.

Nasze kółka fi 75 mm pod ławą: (3) Habi | Facebook

Nasze kółka fi 100 mm w sklepie: Koła do palet. Średnica 100 mm, płytka mocująca, obrotowe, 4 szt. (habi.com.pl)