Kółko meblowe. Jak montować? Jakie mamy typy kółek meblowych ze względu na mocowanie?

Koła meblowe należą do kółek o małej średnicy z przedziału od 25 mm do 50 mm. Niektóre kółko od 30 mm w wzwyż ma hamulec.

Kółko takie ma dwa główne rodzaje bieżnika: guma (kauczuk) lub tworzywo (poliamid, poliuretan, polietylen). Najbardziej przyjazna dla powierzchni drewnianych i panelowych jest koło z gumą. Mamy gwarancję że takie koło nie porysuje i nie będzie się ślizgać.

Kółka meblowe możemy również podzielić na sposób mocowania: na płytkę, na otwór, na wcisk.

Najbardziej typowym mocowaniem jest płytka na 4 otwory:

kółko pod pianino
kółko z mocowaniem na płytkę

Drugim mocowaniem jest kółko na otwór:

kółko
koło z mocowaniem na otwór

Kolejnym kółkiem jest koło z mocowaniem na wcisk:

triton 37 mm
kółko z mocowaniem na wcisk

Montaż:

Kółka na płytkę: Proszę zobaczyć film z montażu kółek na płytkę fi 40 mm: (3) Facebook. Polecamy koła 4 szt. koło kółko hamulec fi 30, 45 kg na 4 koła (habi.com.pl)

Kółka na otwór. Należy zaopatrzyć się w śruby i nakrętki. Najpierw możemy wykręcić koło z widelca, następnie włożyć śrubę z łebkiem i całość przełożyć przez otwór wywiercony w danym profilu np. w desce lub kształtowniku metalowym. Następnie należy dać podkładkę i przykręcić nakrętką. Na koniec montujemy koło.

Kółka na wcisk – wykorzystywane z reguły w małych przekrojach gdzie nie ma możliwości montażu na płytkę. Wykorzystuje się gniazdo które jest włożone do przygotowanego wcześniej otworu. Do gniazda wkładamy trzpień kółka.