Koła i kółka do palet. Jakie wybrać, czym się kierować?

Z palet możemy zrobić wiele pożytecznych mebli takich jak ławy, stoły, siedziska nawet łóżka itd. Często takie meble są ustawiane na tarasach, w ogrodzie a nawet w domu. Są to rzeczy które często mogą być przestawiane z jednej strony na drugą więc dobrze by było aby były mobilne. I tu z pomocą przychodzą nam kółka do palet.

Ważnym parametrem kółek do palet jest ich wysokość całkowita i tutaj proponowałbym aby średnice kółek były z przedziału 75 do 125 mm jeśli chodzi o ławy z palet do siedzenia – ich wysokości całkowite wówczas są w zakresie od 100 do 150 mm. Pod stoliki można zastosować mniejsze kółka np. o średnicy 50 mm gdzie ich wysokość całkowita to 7 cm.

Kolejnym ważnym parametrem kółek do palet jest materiał koła z jakiego zostały zrobione. To decyduje na jaką nawierzchnie nadaje się takie koło. Jeżeli mamy nasze mebelki przesuwać po np. tarasie gdzie podłoga jest wyłożona z kafli to można zastawać gumę, tworzywo lub poliuretan. Natomiast jeśli kółka do palet będą jeździły po np. drewnianej lub panelowej podłodze to stosujmy kółka gumowe.

Wózki z palet na trudne, zniszczone nawierzchnie betonowe lub z kostki brukowej.

Do prostych ładnych, równych nawierzchni można stosować kółka na łożyskach ślizgowych czyli takich bez łożyska – na nasmarowanej tulejce. Kółka do palet tego rodzaju są kołami tańszymi co nie znaczy że są słabej wytrzymałości i nośności. Natomiast jeśli nasze palety będą służyły jako wózki do wożenia towarów i nawierzchnia będzie zniszczona, nierówna to należy zastosować koła o min. średnicy 100 mm na łożyskach minimum wałeczkowych. Piasta takich kółek powinna być z metalu, gdyż uderzenie np. w krawężnik nie zniszczy koła.

Nasze kółka fi 75 mm pod ławą: (3) Habi | Facebook

Nasze kółka fi 100 mm w sklepie: Koła do palet. Średnica 100 mm, płytka mocująca, obrotowe, 4 szt. (habi.com.pl)