Koła do rusztowań – najważniejsze informacje.
Część stosowanych rusztowań na rynku jest wyposażona w koła jezdne. Koła w rusztowaniach dzielimy ze względu na rodzaj i typ rusztowania.
Bardzo pospolitym łatwym w obsłudze jest cały czas szeroko wykorzystywane rusztowanie warszawskie. Wykorzystuje się je głównie na budowach domów z pustaków, przy wykonywaniu elewacji, naprawach ścian sufitów, w halach produkcyjnych itd. Takie rusztowanie warszawskie powinno być wyposażone o wszystkie elementy dodatkowe niezbędne do użytkowania. Rusztowania takie powinny być certyfikowane ze względu na bezpieczeństwo. Dodatkowo możemy zrobić je mobilnymi zakładając do nich koła do jezdne.
Standardem produkowanych rusztowań jest dolna rura ramki która ma średnicę zewnętrzną 33-35 mm. Na tą rurę możemy nałożyć koła jezdne które mają wystającą rurę z otworem 35 mm. Z boku rury koła mamy możliwość dokręcenia śruby M10 tak aby koło podczas jazdy np. po nierównościach nie wypadło na m z rusztowania. Wszystkie koła w rusztowaniach nie tylko warszawskich powinny mieć średnicę 200 mm, być obrotowe oraz wszystkie posiadać hamulec nożny. Proponowane przez nas koła do rusztowań warszawskich: Koła i zestawy kołowe do rusztowań – Habi – kółka i zestawy kołowe
Drugim szeroko stosowanym rodzajem rusztowań które możemy wyróżnić są rusztowania modułowe produkowane z rury 48,3 mm ze ścianką 3,2 mm. Jakie wyróżniamy typy na rynku – głownie są to rusztowania tzw. choinkowe (jodełkowe) lub talerzykowe – rozetowe (layher, plettac, skyer, baumann). Tutaj stosowane są podstawy regulowane np. o wysokości 600 mm o gwincie 38 mm do których przykręcone są śrubami M10 koła jezdne z hamulcem.
Koła w rusztowaniach modułowych mogą być:
Stalowo gumowe o mniejszych nośnościach na koło- 200 kg, koła aluminiowe oblane poliuretanem lub czarnym kauczukiem – do np. 1 T na koło lub koła poliamidowe – około 700 kg na koło. Wszystkie te koła posiadają łożyska wałeczkowe przy stalowo gumowych oraz kulkowe w pozostałych.
W rusztowaniach warszawskich również możemy zastosować koła z podstawkami regulowanymi. Mają one wówczas gwint z pełnego pręta o średnicy 26 mm a i ich wysokość (podstaw) wynosi 500 mm.
Przykładowe zastosowanie kół fi 200 mm w rusztowaniach modułowych: