Kółka obrotowe – twardość kółek i ich zastosowanie
Kółka obrotowe stosowane do mebli są niezwykle stabilnie dzięki wykorzystaniu czterokątnej płytki, na podstawie której za pomocą wkrętów przytwierdza się kółka do powierzchni produktu. Zabieg mający na celu wprowadzenie kołek samojezdnych do produktu pozwoli umiejscowić mebel w dowolnym miejscu niezależnie od pierwotnej aranżacji przestrzeni. Taki zabieg spowoduje, że kiedy tylko chcemy, będziemy mogli zmienić ustawienie całego pomieszczenia. Bez konieczności zakupu nowego wyposażenia oraz będziemy to mogli zrobić samodzielnie.
Kółka obrotowe pokryte gumą (miękkie) pozwalają na dowolne przemieszczanie mebli po posadzkach bez ryzyka porysowania paneli. Należy jednakże mieć na względzie, że mobilność mebli, która zastosowana dzięki kółkom przytwierdzonym do powierzchni produktu powinna odbywać się jedynie w zadaszonych pomieszczeniach. Unikając tym samym tarcia o powierzchnię narażona na szkodliwe warunki atmosferyczne w postaci deszczu, wilgoci. A także zwiększonego zanieczyszczenia, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na trwałość.
Kółka obrotowe z tzw.. plastiku twarde i b. twarde (np. polietylen, twardy poliamid) mogą rysować miękkie podłogi. Koła te natomiast mają zastosowanie w przemyśle spożywczym gdzie w trudnych warunkach np. tłuszczów są na nie odporne. Bardzo dobrym materiałem szeroko stosowanym i wykorzystywanym jako bieżnik w kołach jest poliuretan. Jest twardy ale nie rysuje powierzchni. Stosowany np. na podłogach w halach produkcyjnych.
Koła i zestawy kołowe z nalewanym bieżnikiem poliuretanowym – Habi – kółka i zestawy kołowe